ROS 40-5

Je to raketový motor využívaný v hojnom počte medzi amatérskymi modelármi. Pochádza z delaborácií vojenských svetlíc vystreľovaných z ruky. Tento motor bol schválený pre použitie v raketovom modelárstve a zaradený do triedy T1 (predajné od 18 rokov). Momentálne už bola všetka munícia delaborovaná, takže sa dajú kúpiť už iba zo zásob modelárov.

Popis motora:

Motor je tvorený oceľovým plášťom, do ktorého je vložená tryska z tvrdého plastu. Do plášťa je vložené jadro z diglykolu spojeného nitrocelulózou. Horenie jadra je riadené pyrotechnickou zložou, ktorá je nalisovaná do plášťa (a pokračuje ako oneskorovač). Táto zlož je tvorená pravdepodobne zmesou KNO3, Mg a NC. Hmotnosť motora je cca 132g, prázdna niečo cez 90g. Preto treba dávať sakramentský pozor kam to letí a hlavne kde to padá! Lebo dostať po hlave kusom železa padajúceho z výšky 500m je na nemocnicu/kriminál.

Celkový impulz je 40Ns, oneskorenie výmetu je 5s.

Funkcia motora a jeho príprava:

Motor má jednu hlavnú - centrálnu trysku a tri bočné trysky, ktoré zabezpečujú rotáciu. Bočné trysky zabezpečujú rotáciu, ktorou bola stabilizovaná sústava motora a osvetľovacej zlože za letu, keďže nemala stabilizátory. Centrálnu trysku je potrebné prevŕtať na 5mm a bočné trysky zaslepiť vrutmi 10x3,5. Pri tejto operácii je potrebné dávať pozor, aby sa vrták nedotkol diglykolového jadra alebo nebodaj pyrozlože na konci motora, hrozí zážeh a (vďaka zapchatej tryske vrtákom) roztrhnutie motora! Preto to treba robiť na stojanovej vŕtačke alebo sústruhu. V minulosti tu boli pokusy robiť rakety stabilizované rotáciou, vypúšťané z trubky, ale gyroskopický moment motora je natoľko silný, že čokoľvek nie je dokonale vycentrované (a to v amatérskych podmienkach nie je nikdy) v podstate ihneď po štarte odletí. Väčšinou roztrhlo raketu hneď po štarte. Ako výmet používam 1/4 kávovej lyžičky Vesuvitu. Štart rakety s týmto motorom je razantný, model dosahuje obrovské zrýchlenie. Priebeh ťahu je možné vidieť na grafe prebratom z webu https://raketky.via.cz.

Občas sa stáva (hlavne v lete počas horúcich dní), že sa motor roztrhne. Netreba sa však obávať, väčšinou ide iba o vytrhnutie trysky, dokonca bez poškodenia modelu. Modely lietajú pomerne vysoko, okolo 600-700m, preto je potrebný veľký dopadový priestor. Pomocou GPS sme zmerali, že modely dopadávajú niekedy až cca 1000-1200m od štartu, a to pristávajú len so streamerom (stuhou), nie s padákom.

Priebeh letu rakety je možné simulovať programom, ktorý sa dá stiahnuť na stránke rakeťákov.cz.

 

Diskusná téma: ROS 40-5

Johnc509 | 02.01.2015

When choosing the colours for you office, there are a few basic points to consider. cbdgeeebdgck

ROS 40-5 - pár doplnění

Mirek | 21.04.2013

Plášť motoru je dvou vrstev ocelového plechu.Vnější plášť ve kterém je zalisovaná bakelitová tryska a vnitřní plášť ve kterém je volně vložené zrno paliva (hoří na celém povrchu). Na vnitřní plášť navazuje zvenčí plechová krytka s dutinou zpožďovače. Krytka je i s vniřním pláštěm zalemována okrajem vnějšího pláště do kompaktního celku - motoru.
Palivo ROS je jednosložkové - tvoří ho nitroceluloza želatinovaná (rozpuštěná) dietylénglykolem s přídavkem centralitu jako stabilizátoru. Zážehovací a udržovací tableta za palivovým zrnem má na čele nalisovanou vrstvu černého prachu pro usnadnění zážehu této tablety (světlicová slož).
Motor se neroztrhne - dojde k otevření uzavíracího lemu a vymrštění vnejšího pláště s tryskou nadol včetne nezažehnutého zrna paliva - tlaková špička na začátku zážehu je vyvolaná náběhem zažehovací slože! Nahor letí vnitřní plášť s krytkou a zpžďovačem.
Tahový diagram na obrázku je spíše "typový" než reálný. ROS-ka má jistý rozptyl parametrů, Isp, max. tahu , odchylky v diagramu (vetší nebo menší pulzace) - závisející na velikosti trysky (fí od 4,5 mm do fí 5,5 mm), tvaru trysly po převrtání , způsobu zážehu. Tato problematika se doufám ujasní po vyhodnocení testů 24 ks ROS s různým průměrem trysky, zážehem el. palníkem i zápalnicí ...

Pridať nový príspevok